Sülük tedavisi uygulamasında dikkat edilmesi ihtiyaç duyulan noktaların başlangıcında hastanın anemi (kansızlık) problemininin olmaması, kanı sulandırıcı ilaç kullanmıyor olması, pıhtılaşmaya engel bir hastalığının bulunmaması ve vücudunda etken bir kanama odağının bulunmaması gelir. Bununla birlikte gebelerde ve emziren annelerde, kontrolsüz diyabet hastalığı ya da kalp yetmezliği olanlarda da sülük tedavisi, uygulanmaz.
Bir hastada kullanılan sülükler kesinlikle başka bir hastada kullanılmadan imha edilmektedir. Bu şekilde kan kanalıyla bulaşan hastalıkların geçişi engellenerek güvenli bir tedavi sağlanmaktadır.”
Hirudotherapy (sülükle tedavi) kesinlikle bir doktor ya da terapist tafından uygulanmalıdır.

1- Bir hastada kullanılan sülükler, başka bir hastada da kullanılabiliyor mu ?
Bir hastada kullanılan sülükler kesinlikle başka bir hastada kullanılmadan imha edilmelidir. Bu şekilde kan kanalıyla bulaşan hastalıkların geçişi engellenerek güvenli bir tedavi sağlanmaktadır. Sülükler ilk kullanımda ürettikleri salgıyı boşalttıklarından ikinci uygulamada aynı etkiyi gösteremezler.

2- Sülük tedavisinde uygulanmaması ihtiyaç duyulan mıntıkalar var mı ?
* Yumuşak ten bölgeleri (Göz kapağı ve yakın çevresi benzer biçimde)
* Keratinize mıntıkalar (Avuç içi, ayak tabanı benzer biçimde)
* Önemli Damarların Üzerleri (Boyun, Çene altı, Koltukaltı, Kasık

3- Sülük Tedavisinin yan tesirleri var mı? Tedavi gören şahıs bir süre sonra rahatsızlanırsa ne yapılması gerekir ?
Sülük tevdisinden sonrasında en sık karşılaşılan yan tesiri uygulama bölgesinde görülen lokal kaşıntıdır. Bu sebeple 2 gün süresince evde soğuk uygulama yapmak yeterlidir. Bunun haricinde nadiren gelişebilecek kafa dönmesi, gerilim düşmesi, kanamanın uzun sürmesi benzer biçimde problemlerde Doktorunuza başvurmanızı ya da en yakın Sıhhat kuruluşuna başvurmanız önerilir.

4- Acil işim çıktı sülüğü ısırdığı mıntıkadan çıkarmak isterim ne yapmam lazım?
Tedavi bitmeden sülük ısırdığı mıntıkadan alınmak istenirse az oranda sigara dumanı yada ısı membaı sülüğün ısırdığı yeri bırakmasını için kullanılabilir. Kesinlikle ısırdığı mıntıkadan çekmek suretiyle çıkartmaya çalışmayınız.

5- Sülük ısırdığı bölümde ne kadar süre kalmaktadır ?
Sülük doyduğunda kendiliğinden ısırdığı yüzeyi bırakır ortalama olarak 20 ila 45 dakika arasındadır nadiren 90 dakikayı bulmuş olduğu da olmuştur.

6- Sterilize sülük kullanmazsam ne olur ?
Sterilize edilmeden, kişilerin bu sülükleri dikkatsizce kullanmaları malum ve bilinmeyen enfeksiyonlar kapma ihtimali açısından büyük risk taşımaktadır.

7- Tedaviden sonrasında nelere dikkat etmem gerekir ?
Tedaviden sonrasında hastanın istirahat etmesi, çok sıcak yada çok soğuk ortamlardan kaçınması, kanı sulandırıcı ilaç kullanmaması ve bolca sıvı alması gerekmektedir.

8- Tedaviden sonrasında banyo yapabilir miyim ?
Tedaviden bigün sonrasında banyo yapmakta sakınca yoktur.

9- Tedaviden sonrasında sülüğün ısırdığı mıntıkadan ne kadar süre
Uygulama sonrası 3-24 saat civarında sızıntı şeklinde kanama olabilir, yapılmış olan pansuman açılmadan ertesi güne kadar beklenmelidir.

10- Hirudoterapi’nin anlamı nedir?
Tıbbi Sülüklerle meydana getirilen tedavi anlamına gelmektedir. Latince adı Hirudoterapi’dir.

11- Sülük tedavisinde enfeksiyon kapma riski var mıdır ? Uygulanıcak bölge kirli ise sülük enfeksiyona sebep olabilir. Sülüklerin dış yüzeyi sterilize edilmemişse, sülüğün üstündeki bakterilerden enfeksiyon kapabilirsiniz . Uygulanacak bölge temiz olursa ve bile sülüklerin dış yüzeyleri sterilize edilmiş olursa hiçbir enfeksiyon görülmez.

12- Sülük ısırmak istemezse / ısırmıyorsa ?
Sülüğün kolayca ısırmaması halinde;
• Soğuk ten
• Sigara içiliyorsa
• Parfümlü yüzeyse
• Ufak çocuksa
Uygun bölge ılık ve temiz olan deridir. Sülük yapışmıyorsa kullanılmamış enjektör iğnesini yapışmasını istediğiniz mıntıkaya hafifçe batırınız ve kan akmasını sağlayınız. Sülük kanın olduğu yere gelip yapışacaktır. Eğer hala yapışmıyorsa sülük değiştirilmelidir.

13- Sülük ısırması ağrı-sancı yada acıya sebep olur mu ?
Sülüğün ısırması hastalar tarafınca sivrisinek ısırması benzer biçimde hissedilir. Sülüğün ısırması ağrı-sancı yada acıya sebebiyet vermez.

14- Sülükleri iyi mi imha etmemiz lüzumlu ?
Sülükler kullandıktan sonrasında içinde %70 alkol bulunan kavanozda bekletilerek imha edilmelidir.

15- Sülük Tedavisi için Kaç sülük almalıyım ?
Hastanın yaşına, kilosuna ve hastalığın yapısına bakılırsa kullanılıcak tıbbi sülük adedi ve uygulama seans aralığı değişmektedir.

16- Sülükleri iyi mi Sterilize ediyorsunuz? Ben evde sterilize edebiLirmiyim ?
Sevk edilmeden ilkin hususi hazırlanmış losyonun içinde bekletilerek dış yüzeyleri sterilize edilmektedir. şahsi olarak dışarıdan almış olduğunuz sülükleri evde sterilize edemezsiniz.

sülük tedavisi hangi hastalıklara iyi gelir

 

Sülük Uygulamaları 
1- Hasta sülüğün uygulanacağı mıntıkaya herhangi bir jel, losyon ya da ona benzer bir sıvı sürmemelidir. Tedavi edilecek bölge tedaviden ilkin mümkünse suyla ya da alkolle temizlenmelidir. Alkole temizlendi ise tedaviye başlamadan ilkin yıkanmalıdır. Tedavi için hastanın teni ılık olmalıdır. Bu sebeple bile ılık su kullanılmalıdır.

2- Sülük tedavilerinde uygulanan metotlar: Şırınganın ucunu keserek deposuna sülüğü çekiniz. Hangi mıntıkaya uygulamak istiyorsanız şırınganın ucunu ısırmasını istediğiniz bölge tutunuz ısırma işlemi gerçekleştikten sonrasında yavaşça şırıngayı alınız. Bu işlemden sonrasında şırıngayı atınız. Ya da likör bardağıyla, Laboratuar tüpü ile istenilen mıntıkaya uygulayınız. Belirlenen noktaya sülüğü yerleştirmek için tahta kaşık kullanılması tavsiye olunur.

3- Sülüklerin başıboş dolaşmalarını engellemek için 1 santimetre lik alana sargı bezi kullanarak bir nevi bari yer kurarak engelleyebilirsiniz.

4- Sülüğün başını tedavi edilecek yere yönlendiriniz. Çabuk yapışacaktır. Ama yapışmıyorsa kullanılmamış enjektör iğnesini yapışmasını istediğiniz mıntıkaya hafifçe batırınız ve kan akmasını sağlayınız. Sülük kanın olduğu yere gelip yapışacaktır. Eğer hala yapışmıyorsa başka bir sülük kullanmanızı tavsiye ederiz.

5- Sülük yapıştıktan sonrasında iyice şişinceye kadar yapıştığı yerde kalmalıdır. Uygulama esnasında sık sık sülükleri denetim etmekte yarar vardır.

6- Sülük karnını doyurduktan sonrasında ki bu genel anlamda 45 dakikayı bulur, kendi kendine yapıştığı yerden ayrılır. Kesinlikle ısırdığı mıntıkadan çekmek suretiyle çıkartmaya çalışmayınız. Tedavi bitmeden sülük ısırdığı mıntıkadan alınmak istenirse az oranda sigara dumanı yada ısı membaı sülüğün ısırdığı yeri bırakmasını için kullanılabilir.

7- Sülüğün ısırdığı yerin etrafındaki alanlar rutin olarak her gün dezenfekte edilmeli ve gerekiyorsa pansuman yapılmalıdır.